در آزمون speaking   آیلتس چه رخ می‌دهد؟

 

مهارت speaking آزمون آیلتس IELTS (International English Language Testing System) بین 11 تا 14 دقیقه زمان می‌برد و توسط یک examiner تعلیم دیده و مجرب آیلتس (IELTS)  در 3 بخش مجزا برگزار می‌گردد.

 

بخش اول آزمون شفاهی آیلتس (IELTS): Interview

 

در این بخش از آزمون آیلتس (IELTS)  ممتحن و کاندیدا خود را معرفی کرده و به سئوالات ممتحن پاسخ داده می‌شود. عمده سئوالات مطرح شده در این بخش از آزمون آیلتس (IELTS) در زمینه موضوعات عمومی از قبیل family , home , occupation , studies , interests , etc. می‌باشد. زمان در نظر گرفته شده برای این بخش از آزمون آیلتس (IELTS)  بین 4 تا 5 دقیقه می‌باشد.

 

*      نکته مهم: دو اشتباه عمده که در این بخش از آزمون آیلتس (IELTS)  صورت می‌گیرند و به راحتی قابل اجتناب هستند عبارتند از:

 

ü      دادن تمام اطلاعات راجع به خود هنگام معرفی به گونه‌ای که در ممتحن آیلتس این حس به‌وجود می‌آید که مطالب از قبل حفظ شده است.

 

ü      دادن جواب های کوتاه به سئوالات که اغلب بر حسب عادت رخ می‌دهد، اما نباید فراموش کرد که هدف از آزمون آیلتس (IELTS) گرفتن اطلاعات شخصی شما نیست بلکه سنجش مهارت‌های شما در درک صحیح سئوال، پردازش و یافتن جواب صحیح و کامل، و به زبان آوردن آن با استفاده از ساختار گرامری صحیح و واژگان مناسب می‌باشد.

 

 

 

بخش دوم آزمون شفاهی آیلتس (IELTS): Individual Long-turn

 

در این بخش ممتحن آزمون آیلتس (IELTS)  کارتی را که حاوی موضوع و راهنمایی در آن زمینه است را در اختیار کاندیدا قرار می‌دهد. در این بخش از آزمون آیلتس (IELTS)  یک دقیقه زمان برای مطالعه کارت، نت برداری، و آماده شدن کاندیدا تخصیص داده شده است (و اکیدا توصیه می‌کنم از این زمان استفاده کنید) سپس بین 1 تا 2 دقیقه زمان جهت صحبت کردن (انفرادی) راجع به موضوع مربوطه در اختیار خواهید داشت. در تمام مدتی که شما صحبت می‎کنید به طور معمول از طرف ممتحن آیلتس (IELTS)  سئوالی از شما پرسیده نخواهد شد و فقط در انتهای مطلب ممتحن آیلتس (IELTS)  چند سئوال مرتبط با موضوع مورد بحث (برای جمع بندی آن یا احتمالا مرتبط ساختن آن به قسمت بعد) خواهد پرسید.

 

*      نکته مهم: فراموش نکنید یکی از موارد مهم و موثر در آزمون آیلتس Speaking روان و سلیس صحبت کردن و اجتناب از وقفه‌های طولانی می‌باشد، برای اینکه در آزمون آیلتس fluent باشید به چند مورد زیر توجه کنید:

 

ü      زمان نت برداری مطالب را به ترتیب سئوالهای مطرح شده یادداشت کنید تا تمرکز و سررشته کلام را در آزمون آیلتس (IELTS) از دست ندهید.

 

ü      در آزمون آیلتس (IELTS) نت خود را (هرچند اگر فارسی هم بنویسید ایرادی ندارد)  به زبان انگلیسی یادداشت کنید زیرا احتمال سردرگمی شما را در زمان صحبت کردن برای یافتن معادل انگلیسی کم می‌کند.

 

ü      در آزمون آیلتس (IELTS) در صورت فراموش کردن کلمه‌ای که در نظر داشتید بجای مکث کردن و فکر کردن از معادل آن استفاده کنید یا به زبان ساده‌تر آن مفهوم را توضیح دهید. هیچگاه سکوت نکنید حتی اگر در آزمون آیلتس(IELTS)  نیاز به تمرکز و فکر کردن داشتید از راه حل‌هایی که توضیح خواهم داد استفاده کنید.

 

ü      در آزمون آیلتس (IELTS) تحت هیچ شرایطی از کلمات دشوار (و معمولا زیبایی) که به تازگی یاد گرفته‌اید و هنوز در تلفظ یا کاربرد آن‌ها مشکل دارید استفاده نکنید. در کلاس یا منزل تمرین کنید ولی در جلسه آزمون آیلتس (IELTS)  فقط از آنچه به آن اطمینان دارید استفاده کنید.

 

 

 

بخش سوم آزمون شفاهی آیلتس (IELTS): Two-way Discussions

 

در این قسمت از آزمون آیلتس (IELTS)  ممتحن و کاندیدا مشغول به مباحثه و تبادل نظر در باره مسائل انتزاعی‌تری می‌شوند که از نظر تم کلی و مضمون به قسمت دوم آزمون آیلتس (IELTS) مرتبط می‌باشد. این صحبت دوجانبه بین 4 تا 5 دقیقه طول خواهد کشید.

 

*      نکته مهم: در آزمون آیلتس (IELTS) اگر سئوالی را متوجه نشدید اشکال ندارد از ممتحن آیلتس بخواهید آنرا برایتان تکرار ویا حتی طور دیگری مطرح کند اما دو نکته را در نظر داشته باشید:

 

ü      برای تکرار سئوال در آزمون آیلتس از جملات کامل و مناسب (به شرحی که مطرح خواهد شد) استفاده کنید.

 

ü      در این کار زیاده‎‌روی نکنید و فقط زمانی از ممتحن آیلتس (IELTS)  بخواهید برایتان سئوالی را تکرار کند که واقعا آن را متوجه نشده باشید.

 

 

 

منتظر نکته ها و درس‌های بیشتری در این زمینه باشید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Watch the video
IELTS TTC - Alireza Sadr (TESOL Cert.)

سرفصل دوره تربیت مدرس آیلتس

تعداد جلسات: 20 جلسه 90 دقیقه ای (دو جلسه در هفته)

مدرس دوره: استاد علیرضا صدر (دارای مدرک TESOL از Sussex Downs College انگلستان و مدرس دوره های تربیت مدرس و تربیت مدرس آیلتس با بیش از 18 سال سابقه مدیریت آموزشی در تهران)

علیرضا صدر بهترین استاد آیلتس

 

آزمون آیلتس: آموزش مهارت‌ها به زبان ساده

علیرضا صدر بهترین استاد تافل

 

آزمون تافل: درباره آزمون تافل چه می‌دانید؟

IELTS

The IELTS test assesses your abilities in listening, reading, writing and speaking – in less than three hours.

Test day tips

If you are applying for a Tier 4 student visa, you may not need to take an IELTS for UKVI.

Resitting the test

کلاس فیلم

 

یادگیری زبان انگلیسی با فیلم به روش IELTS guru

 

IELTS scoring in detail

نمایش بیشتر